Elementy systemu centralnego odkurzania

Odkurzacze centralne dla dużej części społeczeństwa to w dalszym ciągu zagadka, którą należy rozwikłać. W tym artykule przybliżymy Państwu elementy, które składają się na system centralnego odkurzania.

Elementy systemu centralnego odkurzania

Jednostka centralna

Zacznijmy od tego, że każdy odkurzacz składa się z jednostki centralnej – określa się ją mianem serca całej instalacji. Jej działanie polega na wytwarzaniu podciśnienia i zasysaniu powietrza poprzez przewody umieszczone w ścianach, które zwieńczone są zamontowanymi gniazdami ssącymi. Układ oczyszcza i wydalane zassane powietrze na zewnątrz budynku.

Jeżeli chodzi o samą jednostkę centralną – odpowiednik korpusu odkurzacza, urządzenie montowane jest w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub piwnicy. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na elementy takie jak: wielkość, moc, rozwiązania konstrukcyjne, metody filtracji powietrza, okres gwarancji oraz cenę. Wewnątrz jednostki centralnej znajduje się silnik oraz zbiornik na zanieczyszczenia.

Warto zauważyć, że w przypadku odkurzacza mamy do czynienia z dwoma modelami budowy: split oraz kompakt. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w urządzeniach typu split komora silnika znajduje się w innej obudowie aniżeli filtry i zbiornik na odpady. Dlatego oba elementy można instalować z dala od siebie. Ponadto posiadają one dodatkowy filtr włosów oraz większą komorę cykloniczną. Kompaktowe wyposażone są w filtry papierowe, tkaninowe lub podobnie jak splity separatory cykloniczne. Warto zaznaczyć, że w przypadku separatorów cyklonicznych moc ssania jest stała — nie wpływa na nią poziom napełnienia separatora. Co innego w przypadku odkurzaczy workowych. W tym wypadku im worek staje się pełniejszy, tym mniejsza jest wydajność naszego urządzenia.

Jednostka centralna z separacją workową

Instalacja i gniazda

Rury i kształtki PCV łączące gniazda ssące z jednostką centralną rozmieszcza się w budynku w taki sposób, aby po podłączeniu węża ssącego możliwe było odkurzenie całej powierzchni w domu, a nawet tarasu czy samochodu znajdującego się przed domem. Instalacja PCV, jak wcześniej wspominano, montowana jest w ścianach oraz w podłodze.

Elementy systemu centralnego odkurzania

 

Wąż i akcesoria

Każdy odkurzacz wyposażony jest w giętki wąż. Element niezbędny do pracy każdego urządzenia. Najczęściej spotyka się węże o długości od 7 do 15 metrów. Podobnie jak w przypadku urządzeń mobilnych, jedną końcówkę mocuje się do gniazda ssącego, drugą należy wyposażyć w odpowiednią ssawkę.

Elementy systemu centralnego odkurzania

Szufelki i inne peryferia

Dodatkowym udogodnieniem w instalacjach odkurzaczy centralnych jest szufelka automatyczna. Dla niewtajemniczonych — jest to specjalny rodzaj gniazda ssącego, który montuje się w kuchni czy wiatrołapie. Takie rozwiązanie daje możliwość szybkiego usunięcia śmieci bez konieczności korzystania z węża. Za pomocą szczotki zamiatamy zalegające na podłodze śmieci. Gniazdo zasysa powietrze, a wraz z nim zagarnięte szczotką śmieci. Poza szufelką istnieje również wiele innych akcesoriów, które z całą pewnością ułatwią domowe porządki. Wśród nich znajdziemy specjalne szczotki do mebli, szczelin, materaca, tapicerki oraz grzejników. Co ciekawe możliwa jest również rozbudowa naszej instalacji o separator wody, który pozwoli na zbieranie płynów, pranie dywanów, czy mycie okien.

Elementy systemu centralnego odkurzania

Planujesz budowę domu? Centralny odkurzacz nie tylko idealnie zastąpi ten tradycyjne, ale i znacznie uprości domowe porządki. Nie czekaj zatem i zaplanuj całą instalację już na etapie projektowania domu. Zgłoś się do nas, pomożemy!