Czy instalacja w wykonczonym domu jest mozliwa?

Wielu z nas zastanawia się czy instalacja odkurzacza centralnego w wykończonym domu jest możliwa. Może wydawać się, że montaż systemu centralnego odkurzania zarezerwowany jest jedynie dla nowopowstałych budynków czy tych, które przechodzą właśnie kapitalny remont. Nic bardziej mylnego! Nawet wykończony dom można ulepszyć taką instalacją.

Wyzwanie, ale nie kłopot

Każda instalacja może być wyzwaniem dla wykonawcy, jednak wykończony dom nie stanowi żadnego kłopotu. Sam proces planowania oraz instalacji wygląda oczywiście zgoła inaczej, a wszystko przez to, że należy dostosować się do określonych możliwości. W przypadku surowego domu projekt jest znacznie łatwiejszy w realizacji, bo trasę rur można dowolnie zoptymalizować.

Czy instalacja w wykończonym domu jest możliwa

Znaczna część ludzi rezygnuje z odkurzacza centralnego, ponieważ przeraża ich wizja kucia ścian, kurzu i ponownego remontu pokoju. Jednak prace nad instalacją wcale nie muszą się z tym wiązać. Trudność w rozprowadzeniu całej instalacji zależy przede wszystkim od planu domu. Jest to bowiem główny determinant określający liczbę gniazd ssących oraz sposób poprowadzenia całej instalacji.

W przypadku podpiwniczonego domu parterowego montaż systemu centralnego odkurzania nie przysporzy większych problemów. Jednostka centralna umieszczana jest wtedy w piwnicy. Następnie, w podłodze należy wykuć niewielkie otwory na rury ssące, które zwieńczy gniazdo. Dla zmniejszenia kosztów oraz nakładów pracy, gniazda ssące można pozostawić w podłodze.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku instalacji w niepodpiwniczonym domu parterowym. Tutaj jednostkę centralną montuje się w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu. W przypadku domu niewielkich rozmiarów jedno dobrze umieszczone gniazdo ssące z całą pewnością wystarczy, aby dotrzeć w każdy zakamarek.

Rozbudowana instalacja

Jeśli konieczna jest instalacja bardziej zaawansowana, jak w przypadku domów piętrowych, projekt jest trudniejszy do realizacji, jednak nie niewykonalny. Do poprowadzenia rur ssących wykonawca stara się wykorzystać wolne przestrzenie w pionach instalacyjnych czy dostępne kanały wentylacyjne. Ponadto rury umieszcza się również w podwieszanych sufitach, w szafach wnękowych. za szafkami kuchennymi czy innymi elementami stałej zabudowy. W miejscach, gdzie rur w żaden sposób nie da się ukryć, najczęściej prowadzi się je wzdłuż ściany, tak aby możliwe było obudowanie jej regipsem.

Jak widać, centralne odkurzacze są dla każdego. Wystarczy jedynie odpowiedni specjalista, który będzie w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowane przedsięwzięcie. Dlatego, jeśli nadal masz wątpliwości, skontaktuj się z nami – odpowiemy na pytania, doradzimy i zrealizujemy Twoje marzenie o czystym domu.