Odkurzacz centralny – czysty dom

W domu o powierzchni 150 metrów² rocznie powstaje ok. 15 kilogramów kurzu (wg. badań Andreas Winkens, 2013), który jest siedliskiem aż 30 substancji uczulających. Dla osób chorujących na alergię – najgroźniejsze są roztocza. W trakcie sprzątania tradycyjnymi metodami, mieszanina różnego rodzaju alergenów, jest dodatkowo rozpylana i unosi się w niemal całej przestrzeni danego pomieszczenia. Co więcej, korzystanie z konwencjonalnych odkurzaczy, powoduje rozmnożenie i kilkukrotne zwiększenie ilości roztoczy w pomieszczeniu.

Odkurzacz centralny - czysty dom

Są to przyczyny, dla których warto postawić na dobrej jakości odkurzacz centralny. Jest on niezastąpiony, jeśli chodzi o zebranie brudu i kurzu, a także przefiltrowanie zanieczyszczonego powietrza. Jeżeli w domu znajdują się osoby zmagające się z alergią, warto odkurzać podłogi minimum raz dziennie. Częste odkurzanie nie będzie uciążliwe dla mieszkańców, ponieważ główne źródło hałasu (jednostka centralna) znajduje się w innym pomieszczeniu. Czynność jest też wygodna dla osoby sprzątającej, ponieważ kabel elektryczny nie plącze się pomiędzy nogami, nie trzeba przenosić urządzenia w różne miejsca w domu, a także dźwigać go po schodach. Komfort użytkowania zwiększa też fakt, że worek na śmieci opróżnia się o wiele rzadziej niż w tradycyjnych odkurzaczach.

Odkurzacz centralny - czysty dom

Inną zaletą odkurzacza centralnego jest też to, że nie przyczynia się do unoszenia kurzu w powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ kurz jest usuwany wraz z przefiltrowanym powietrzem poza obszar budynku. Z kolei długi, elastyczny, lekki i wyposażony w różnego rodzaju końcówki wąż, umożliwia dotarcie do wszystkich najtrudniej dostępnych miejsc i zakamarków. W tak posprzątanym domu, powietrze jest czyste – wolne od drobnoustrojów, kurzu, a przede wszystkim szkodliwych roztoczy.

Odkurzacz centralny - czysty dom

Skuteczność odkurzacza centralnego wynika z faktu, że powietrze mknie przez rury z prędkością ponad 100km/h i nie osiada wewnątrz instalacji. Znaczna moc odkurzacza sprawia, że jest on w stanie „wyciągnąć” zanieczyszczenia z głębszych warstw dywanów czy tapicerowanych mebli. Takiego efektu nie są w stanie zapewnić nawet najbardziej zaawansowane odkurzacze wodne czy nawet te wyposażone w filtr HEPA.