Moc odkurzacza centralnego

Odkurzacze centralne znajdują się na polskim rynku już od ponad 10 lat i zdążyły zjednać sobie w tym czasie wielu zwolenników. Jednak nadal nie są one powszechnie znane, a rzetelne informacje na ich temat poprzeplatane są, półprawdami, przesądami i stereotypami. Będziemy starali się rozwiewać te wątpliwości, a w tym artykule skupimy się mocy odkurzaczy.

moc ssąca odkurzacza centralnego

Główne parametry

Jeżeli naszym celem jest wybór najlepszego odkurzacza do naszego domu, zwróćmy uwagę na fakt, że można rozróżnić trzy rodzaje mocy. Pierwszy z nich określa się jako moc ssącą, którą wyraża się w Air Wattach. Jest to mierzony w warunkach laboratoryjnych iloczyn przepływu i podciśnienia powietrza. Istotne w tym wypadku jest to, że moc ssąca odkurzaczy centralnych jest o wiele większa, niż tradycyjnych urządzeń do odkurzania. O ile? W zależności od modelu od trzech do pięciu razy. Ma to bezpośrednie przełożenie na czas i skuteczność sprzątania. Dzieje się tak, ponieważ jednostka centralna urządzenia nie musi być mobilna, dzięki czemu zainstalowany w niej silnik jest o wiele cięższy i większy, a co za tym idzie bardziej wydajny.

Drugim rodzajem mocy na który warto zwrócić uwagę, jest moc pracy silnika jednostki centralnej. W tym przypadku ważne jest, aby przed zakupem dopasować rozmiar zbiornika na śmieci i wielkość odkurzacza do powierzchni na jakiej będziemy używali odkurzacza. W przeciętnej wielkości domu jednorodzinnym moc silników najczęściej mieści się w przedziale 1300 – 1800 W. Trzecim rodzajem mocy jest możliwe do uzyskania podciśnienie mierzone w kPa lub ewentualnie milibarach. Od tego współczynnika zależy jak bardzo będzie oczyszczone powietrze zużyte przez odkurzacz (oczywiście poza mocą ssącą).

 

moc ssąca odkurzacza centralnego

Powyższy rysunek to karta technologiczna turbiny spotykanej we wielu jednostkach centralcnych największych producentów odkurzaczy. Moc ssąca czyli AirWatt to w wielkim skrócie punkt przecięcia wykresu podciśnienia i przepływu powietrza. Niektrórzy producenci manipulują tym parametrem zawężając średnicę rury, przez która przepływa powietrze.

 

Dobór jednostki

Moc odkurzacza centralnego powinna być dostosowana do rodzaju instalacji. Im bardziej jest skomplikowana i rozległa, tym większa jednostka potrzebna będzie do pokonania oporów powietrza. Decydując się na zakup, warto zaufać specjalistom, ponieważ odkurzacz o zbyt małej mocy nie zagwarantuje dokładnego sprzątania, z kolei o zbyt dużej – będzie się przysysał do dywanów i uniemożliwi sprawne sprzątanie. Dostosowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb, ułatwiają modele z możliwością regulacji mocy silnika.

Pozdrawiamy, Odkurzacze-centralne.org