Kilka słów o odkurzaczach centralnych

Kilka słów o systemach odkurzaczy centralnych

Sprzątanie domu nigdy nie należało do czynności przyjemnych. Ale zamiast starać się aby sprzątanie było zabawą, można sprawić że przynajmniej odkurzanie będzie o wiele łatwiejsze.

Większość z nas używa tradycyjnych odkurzaczy przenośnych. A może warto przemyśleć zainstalowanie alternatywnego systemu w swoim domu? Odkurzacze centralne są coraz bardziej powszechne i przystępne cenowo. I nie od dziś wiadomo że koszt jego instalacji może być mniejszy niż cena najlepszego high-endowego odkurzacza tradycyjnego.

 Kilka slow o odkurzaczach centralnych odkurzacze-centralne (2)

 

Postaramy się pokrótce wyjaśnić co to centralny system próżniowy, na jakiej zasadzie działa i jakie są jego typy. Wspomnimy także o korzyściach wynikających z instalacji takiego odkurzacza, podpowiemy jaki wybrać – który będzie najodpowiedniejszy dla Twoich potrzeb.

Najbardziej charakterystyczną cechą odkurzaczy centralnych jest to, że nie wymagają one przenoszenie ciężkich jednostek pomiędzy pomieszczeniami czy też pomiędzy kondygnacjami – w górę i w dół po schodach. Centralne systemy próżniowe są tak zaprojektowane, aby usunąć cały brud i zanieczyszczenia z domu i przetransportować je poprzez ukrytą w ścianach i stropach instalację do zbiornika, który znajduje się w miejscu najbardziej oddalonym, najczęściej garaż czy  piwnica, Do gniazda wystarczy podłączyć długi lekki wąż ze szczotką aby móc bez przeszkód dotrzeć do każdego zakamarka domu. Nie musimy pamiętać o zasilaniu, ponieważ jednostka jest włączona zawsze i uaktywnia się tylko w momencie włożenia rury do gniazda.

Szczególnie ważnym, jeśli nie najważniejszym aspektem na etapie projektu jest prawidłowe umiejscowienie gniazd ssących w strategicznych miejscach domu. To pozwala na dogodny dostęp i swobodną pracę z systemem w każdym pomieszczeniu. W przypadku odkurzaczy tradycyjnych zawsze jest tak samo, wpinamy się do z góry ustalonego gniazda elektrycznego z nadzieją, że cały ten zestaw wraz z rurą ssącą da radę dosięgnąć do miejsca które chcemy odkurzyć. Dodatkowym atutem jest możliwość instalacji automatycznej szufelki, która do uruchomienie nie wymaga żadnego narzędzia ani rury. Aby szybko pozbyć się brudu wystarczy użyć zwykłej miotły lub zmiotki.

Instalacja centralnego odkurzacza wiąże się z kilkoma decyzjami i innymi ważnymi aspektami.

 

Po pierwsze, należy poprawnie usytuować centralną jednostkę ssącą w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzał dźwięk jej pracy oraz do którego dostęp będzie w miarę dobry (z ang. out-of-the-way) najczęściej są to: w piwnica, garaż lub przydomowy warsztat. Nie bez znaczenie jest fakt, że znaczna część jednostek centralnych jest wyposażona w gniazdo gospodarcze, a to może służyć do czyszczenia np. samochodu, albo kotłowni, albo… w tym przypadku ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W czasach gdy jednostki centralne nie były tak wydajne jak dzisiaj koniecznym było montowanie zaworów odcinających aktualnie nieużywanej części instalacji aby poprawić współczynnik podciśnienia w układzie, dzisiejszy sposób projektowania, używane materiały, a także moc ssąca (ang. Air Watt) całkowicie wyeliminowały ten problem więc wspomniane zawory traktować możemy jako ciekawostkę z ubiegłych dekad.

W zależności od wybranego systemu należy także zaplanować umieszczenie wyrzutni zużytego czystego powietrza, na elewacji budynku znajduje się wtedy estetyczne gniazdo z klapką przez które jednostka centralna usuwa przefiltrowane powietrze. Istnieje przynajmniej kilka rozwiązań tematu wyrzutni ale o nich rozmawiamy najczęściej na etapie projektowania konkretnej instalacji.

Kilka slow o odkurzaczach centralnych odkurzacze-centralne (1)

Po wybraniu lokalizacji dla jednostki centralnej wraz ze zbiornikiem, trzeba zdecydować o położeniu gniazd ściennych. Do tych gniazd podłączą się wąż ssący który będzie używany do czyszczenia domu. Ilość gniazd ssących opiera się przede wszystkim na własnych potrzebach. Ale dla ujednolicenia sposobów projektowania przyjęło się kilka rozwiązań, które można brać pod uwagę. Po pierwsze ilość gniazd może się opierać na metrażu domu, i w dużym uproszczeniu można przyjąć, że jedno gniazdo może obsłużyć ok. 100 m2 powierzchni. Po drugie o ilości i położeniu gniazd może decydować umiejscowienie strategicznych punktów domu czy mieszkania. Ten aspekt również podejmowany jest najczęściej podczas ustalania warunków konkretnego projektu.

Jaką jednostkę centralną wybrać?

Niezbędną do rozstrzygnięcia kwestią jest także wybór odpowiedniej jednostki centralnej. Oprócz mocy i funkcji specjalnych  sprowadza się najczęściej do decyzji o sposobie filtrowania powietrza w odkurzaczu. Są dwa podstawowe typy odkurzaczy:

Odkurzacz z separatorem cyklonicznym. Do oddzielania kurzu od powietrza jest w nim wykorzystane działanie siły odśrodkowej. Dzięki odpowiedniej konstrukcji jednostki centralnej kurz opada do zbiornika na śmieci, a oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz domu. Zaletą tego rozwiązania jest stała wydajność jednostki centralnej bez względu na ilość kurzu zgromadzonego w zbiorniku. Aby poprawić skuteczność filtracji powietrza, niektórzy producenci stosują dodatkowe filtry, np. elektrostatyczne (najczęściej wykonane z tworzywa) lub papierowe.

Zdjęcie jednostki centralnej z separacją cykloniczną

Jednostka centralna z separacją cykloniczną

Odkurzacz z separacją workową. Powietrze oddziela w nim od zasysanego kurzu worek z tkaniny. Przykładem takiego rozwiązania jest np. worek odwrócony, który w czasie pracy jest podrywany przez zasysane przez silnik powietrze i w takiej pozycji pracuje tak jak worek w odkurzaczu przenośnym.Po wyłączeniu silnika jednostki centralnej, pod wpływem grawitacji worek opada nad zbiornik na śmieci i oczyszcza się z zebranego kurzu (stąd jego nazwa).

Jednostka centralna z separacją workową

Jednostka centralna z separacją workową

Użytkowanie systemu centralnego odkurzania

Po instalacji system jest używanie odkurzacza sprowadza się jedynie do podłączenia lekkiego węża do gniazda i zamontowania odpowiedniej do potrzeb końcówki ssącej. Przycisk zasilania znajduje się najczęściej w rączce węża, innym rozwiązaniem jest automatyczne uruchomienie odkurzacza natychmiast po włożeniu rury do gniazda. Przy standardowej eksploatacji systemu zbiornik na zanieczyszczenia trzeba opróżniać nie częściej niż raz na trzy miesiące.

Kilka slow o odkurzaczach centralnych odkurzacze-centralne (1)

Oczywiście zagadnienia związane z odkurzaczami centralnymi są o wiele szersze. Nie poruszyliśmy wielu tematów takich jak jednostki typu split, filtrów HEPA, systemu  Vroom czy hide-a-house. Niemniej jednak mamy nadzieję, że przedstawione pokrótce informacje okazały się pomocne przy decyzji o wykonaniu instalacji centralnego odkurzania.

Źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/centralne-odkurzanie/a/11551-jak-wybierac-jednostke-centralna